Cena ropy naftowej – Gdy będzie dostosowywał się kurs cen ropy naftowej w 2020 roku?

Cena ropy naftowej – Gdy będzie obracał się kurs cen ropy naftowej w 2020 roku? Zmiany cen ropy naftowej są obecnie dla wielu inwestorów istotniejszym elementem przychodzącym na ukierunkowanie globalnego wzrostu niż dane finansowe, czy i ruchy na targach obligacji oraz walutowym.

Cena ropy naftowej – Gdy będzie obracał się kurs cen ropy naftowej w 2020 roku?

Kiedy popyt na ropę naftową rośnie, gospodarka przyspiesza. Przynajmniej powtarza się, że powyższe stwierdzenie jest jasne. Nie musi zatem żyć jednak zawsze prawda.

Na wartość ropy naftowej nie wpływają wyłącznie zmiany oferty i popytu. Prognoza zawsze stanowi kompromis pomiędzy jawą i wyobrażeniem, między faktycznym popytem a spekulacjami. Rynek ropy naftowej oferuje inwestorom ogromne szansy.

Ropa naftowa już z kilku dziesięcioleci jest wszechstronnie wykorzystywanym surowcem na świecie, a jej cena posiada szeroki wpływ na międzynarodową gospodarkę. Wielu inwestorów interesują prognozy wzroście ceny ropy naftowej na lata 2019 i 2020.

W tym artykule przeanalizujemy, jakiego wzroście cen czarnego złota możemy oczekiwać w latach 2019 i 2020. Przyjrzymy się zarówno wskaźnikom fundamentalnym, kiedy również sygnałom technicznym, jakie można wyczytać z wykresów.

Czym stanowi ropa naftowa?
Ropa naftowa jest z listy lepką cieczą o wszechstronnym zastosowaniu. Jest wykorzystywana jako paliwo, smar, izolacja elektryczna, znajduje zastosowanie choćby w przemyśle spożywczym. W swym produkcie skupimy się oczywiście przede każdym na ropie naftowej używanej jako paliwo napędowe.

Rodzaje ropy naftowej dzielą się pod względem sklepu i poszczególne pracowniki mogą wynosić ponad sto różnych węglowodorów. Proporcje w których dane składniki znajdują się w dużej ropie naftowej stanowią o jej kompetencjach i wadach. Ważnym wskaźnikiem jest gęstość API oraz zawartość siarki.

Wysoka zawartość siarki jest przeważnie nielubiana i wskazane są dalsze operacje w procesie rafinacji zapewniające jej usunięciu. Dlatego też surowa, lekka ropa jest bliższa niż kwaśna. Oprócz tego istnieje też większy popyt na lżejsze warianty, takie jak benzyna, co wpływa, że lekkie rodzaje ropy naftowej są ogólnie droższe.

Choć popyt na prostą ropę naftową żyje w efektu wyższego popytu na olej napędowy, najwyższa jest cena lekkiej, surowej ropy, takiej jak Brent i West Texas Intermediate (WTI). Pomimo że ostatnie dwa typy nie osiągają najwyższej światowej produkcji, są najważniejsze.

Rodzaje ropy naftowej
Istnieją 2 rodzaje ropy naftowej sprzedawanej jako towar na targach finansowych. Najatrakcyjniejszą i najczęściej handlowaną jest amerykańska ropa naftowa nazywana WTI. Innym znanym typem jest ropa Brent. Każdy rodzaj ropy naftowej jest swoja własną, swoją cenę.

West Texas Intermediate (WTI)
Lekka, słodka ropa (WTI) jest szeroko używana w amerykańskich rafineriach i brana za ważny miernik cen ropy. WTI to wygodna ropa naftowa o wielkim wskaźniku gęstości API i z złą zawartością siarki. Gęstość API określa gęstość danej ropy w zestawieniu z wodą. Ropą WTI handlują na całą miarę koncerny naftowe oraz inwestorzy.

Większość transakcji wykonywa się za pośrednictwem futures zapewnianych przez CME Group. Futures na WTI są – już po E-Mini i ZN futures – najpopularniejszymi futures na świecie

WSKAZÓWKA LYNX: Fizyczne dostarczenie ropy naftowej WTI jest teoretycznie możliwe, a gdy handlujesz WTI za pośrednictwem LYNX, twoje pozycje futures ze kojarzącym się terminem wykonania są automatycznie zamykane, aby zapobiec fizycznemu dostarczeniu.

Grupę tego gatunku ropy otrzymuje się w Cushing – ważnym centrum przemysłu naftowego w Oklahomie.

Znajdują się tam duże zbiorniki podłączone do rurociągów dostarczających ropę naftową do ludziach obszarów w stopniach Zjednoczonych. WTI jest istotnym surowcem dla rafinerii na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych również na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Dla przedsiębiorców w ropę naftowym zapewne być więc interesujące śledzenie zasobów ropy powiązanej z mieście w Cushing. Poziom zasobów ogłaszany jest w wszą środę o 16:30.

Ropa Brent
Ropa naftowa Brent jest istotnym czynnikiem odniesienia dla cen ropy w Europie, Afryce natomiast na Środkowym Wschodzie. Nazwa wywodzi się od pola naftowego Brent na Morzu Północnym. To pole naftowe, chodzące do firmy Royal Dutch Shell, było kiedyś drinku z najbardziej ekonomicznych pól naftowych w Szerokiej Brytanii, jednak większość odwiertów została z tego sezonu zwolniona z obsług.

Korelacja pomiędzy rozwojem wartości tych dwóch futures jest kluczowa, choć w tych latach wielokrotnie doświadczyliśmy sytuacji, w jakiej ropa Brent stanowiła o ponad 10 USD większa niż cena ropy WTI. Różnica cenowa wynosi aktualnie około 6 USD. Różnice te dane są przez podaż i popyt, z dostawami czy składowaniem ropy naftowej włącznie. Dla traderów interesujące zapewne być odpowiadanie na spread (różnicę w wartości) tych dwóch futures.

Popyt na ropę naftową ciągle rośnie. Czy rośnie również podaż?
Popyt na ropę naftową rośnie z dziesięcioleci, a cena ropy nie jest na najwyższym okresie w relacji. Też nie wszystkie firmy aktywnie realizujące w niniejszej części optymalnie wykorzystują zwiększony popyta na ropę. Ostatecznie inwestorzy coraz częściej przechowują się na stałych alternatywach, i wielu producentów ropy naftowej w tymże terminie znacząco obniżyło swoje inwestycje w tamte pola naftowe.

Zapasy ropy naftowej wbrew to zawsze rosną, tak jedno jak produkcja. Produkcja często pochodzi ale z USA, gdzie wybuchła tzw. łupkowa rewolucja. Wiele tradycyjnych inwestycji w nowych dziedzinach światach zostało zlikwidowanych ze względu na rozwój wydobycia ropy łupkowej, ponadto inwestycje w surową ropę są zagrożone także ze względu na bardziej naturalną politykę klimatyczną.

Co w tych latach miało prestiż na wartość ropy naftowej?
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) jest gotowa, że w następujących latach zarówno wzrost gospodarczy, kiedy również popyt na ropę naftową zostaną utrzymane. Zwracają jednak jeszcze opinię na ostatnie, że na targu występuje dziś wiele nowych dostaw, kiedy amerykańska produkcja ropy naftowej szybko rośnie. Ropa łupkowa kupowana jest tutaj często z gleby. Łupkowa rewolucja podjęła się w 2014 roku za sprawą gwałtownego wzrostu wartości ropy.

Ów sposób wydobycia ropy był dopiero zyskowny, mimo wysokich kosztów produkcyjnych. Po tym, jak korzystne stało się wydobywanie ropy ze skał łupkowych, na targu pojawiło się wiele nowych firm naftowych, co zaniepokoiło państwo Bliskiego Wschodu, które odpowiedziały odkręceniem kurka do oporu.

Produkcja ropy łupkowej kosztuje daleko niż praca ropy na Środkowym Wschodzie. Wynikiem obecnego istniał spadek cen ropy z jakiś 110 USD za baryłkę do 30 USD za baryłkę na starcie 2016 roku.

OPEC miała nadzieję, że w obecny styl zniszczy producentów ropy łupkowej, co jednak się nie udało. Producenci ropy łupkowej opracowali popularniejsze oraz znacznie efektywne procedury wydobycia, to właśnie są w bycie osiągać zyski nawet przy mniejszej cenie ropy naftowej. Dla tej linie ekstrakcji ropy istotna jest droga szybkiego zwiększenia produkcji.

Producenci ropy łupkowej mogą dzięki temu szybko reagować na wzrost/spadek cen, mimo że nierzadko są to zupełnie małe firmy. Ameryka produkuje już ponad 12 milionów baryłek ropy dziennie, co czyni poziom nieobserwowany z początku lat siedemdziesiątych. Według IEA produkcja nadal znacząco rośnie, a USA niedawno przebiły poziom wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Czy cena ropy naftowej może wrócić do gustu 100 USD za baryłkę?
Jak wspomniano wysoce, wzrost produkcji ropy łupkowej stanowi samym z powodów, dla których cena ropy od 2014 roku o tyle spadła. Cena końcowa producentów z łupków na krótko spadła do jakiś 30 USD za baryłkę, ale obecnie jest wymieniana na pokładzie około 50 USD za baryłkę. W odróżnieniu od ropy wydobywanej głębinowo, produkcję ropy łupkowej można szybko rozwijać, kiedy cena ropy wzrośnie.

Powoduje to ostatnim, że cena ropy nie może już niedługo mieć wyższych stopni. Nawet niewielki wzrost wartości ropy panuje w stosunku z obecnym do poważniejszej oferty na targu. Złoża łupkowe dzielą się zresztą z zwykłych pól naftowych. Szybciej ulegają eksploatacji, dlatego wskazane są większe inwestycje w celu alokacji nowych złóż i zachowania poziomu produkcji.

Nawet mimo spadających kosztów dzięki nowym technologiom wydobywczym IEA nie przewiduje nowych inwestycji poza terytorium USA, te są jednak konieczne do dotrzymania tempa rosnącemu popytowi po 2020 roku. Poniższa grafika pokazuje, że popyt na ropę że będzie rósł aż do 2025 roku oraz ogólnie długoterminowo zatrzymuje się na górnym stopniu.

Później popyt będzie stopniowo spadać, a tempo tego spadku będzie w maksymalnym stopniu chciałoby na powstaniu alternatywnych źródeł energii. Jeśli lecz nie będą zajmowały znaczenia nowe inwestycje, przyspieszy to spadek.

Poniższa grafika pokazuje również, że obecna produkcja ropy może w aktualnym roku osiągnąć cel kulminacyjny. Z wykresu jasno wynika, że w następujących dziesięcioleciach wskazane będą wysokie inwestycje, by zaspokoić rosnący popyt. Jak tylko zostaną poznane nowe złoża ropy naftowej, produkcja ponownie naturalnie wzrośnie i szczyt pracy że znaleźć się daleko niż w aktualnym roku.

Liczy się, że w sukcesu nowych złóż i (jeszcze) zatwierdzonych projektów podaż osiągnie szczytowe cen około 2030 roku.

Wpływ członków OPEC
OPEC wbrew temu kobieta się ograniczyć produkcję, aby utrzymać ceny ropy na zdrowym poziomie. Powodem obecnego istnieje fakt, że część tych regionów korzysta z niewiele większych, a przynajmniej stabilnych cen ropy naftowej. Według OPEC przemysł naftowy powinien w przeciągu najbliższych 20 lat zainwestować ponad 11 000 miliardów USD. Jeśli producenci ropy tegoż nie zrobią, podaż na targu będzie słaba.

Producenci ropy łupkowej w tych latach w wartości zainwestowali wystarczająco duży pieniądz, by zaspokoić wciąż rosnący popyt. OPEC stwierdza również, że popyt ciągle rośnie mimo rosnącej ilości aut elektrycznych. OPEC pisze, że zwłaszcza olbrzymia ekspansja transportu lotniczego prowadzi do zwiększenia popytu na ropę naftową, jakiego nie może zredukować nawet zwiększenie udziału alternatywnych źródeł energii.

Z momentu niskiej ceny ropy w 2016 roku OPEC stara się stymulować wzrost trendu naftowego. Chce to otrzymać poprzez porozumienie o ograniczeniu produkcji wprowadzone przez kraje OPEC. Niemniej, nie wszystkie te tereny przestrzegają owego porozumienia – na przykład Iran i Irak. Z tamtej części USA i różne kraje stale produkują jeszcze dobrze ropy naftowej, co wpływa, że jej cena mimo starań członków OPEC zachowuje równowagę, uważając się na poziomie pomiędzy 45 i 75 USD za baryłkę.

Jak poprawiał się kurs cen ropy naftowej w historie?
Kurs cen ropy na powierzchni lat z 1985 do 2004 wahał się pomiędzy 12 a 35 USD. Po tym, jak cena ropy gwałtownie wzrosła w 2004 do gustu ponad 35USD, nastąpił dynamiczny rozwój wartości. W 2008 roku cena osiągnęła poziom 140 USD za baryłkę.

W ciągu kryzysu finansowego cena spadła do jakiś 40 USD za baryłkę. Niedługo po tym przyszło jej ustabilizowanie na pokładzie ponad 100 USD za baryłkę i cena zachowała się w miejscowościach tego gatunku aż do połowy 2014 roku.

Ogromna produkcja ropy łupkowej spowodowała spadek do gustu około 30 USD za baryłkę. W tych latach cena ropy na giełdzie stopniowo się obniżała wskutek ograniczeń produkcji OPEC.

Jakiego wzroście ceny ropy naftowej można oczekiwać w 2020 roku?
Przewidywanie wzroście wartości w sukcesu ropy naftowej stanowi wybitnie wymagające. Wartość ropy chce z znacznej ilości czynników gospodarczych oraz rozwoju tej części. Na wartość ropy oddziałują również wydarzenia geopolityczne. Dotychczas analizowaliśmy głównie oczekiwania odnośnie rozwoju oferty i popytu. Wpływy geopolityczne są ale równie istotnym elementem w sukcesu zmian cen ropy.

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) wprowadzi 1. stycznia 2020 nowe przepisy. IMO jest formą ONZ, zajmującą się transportem na wszystkim świecie. Potrzebuje ona obniżenia emisji na wodach międzynarodowych. Sektor morski będzie wymagał obniżyć emisję siarki o ponad 80% poprzez doświadczenie na paliwa z niższą zawartością siarki. Przepisy IMO wykonają poprzez ostatnie ciężkie obniżenie siarki w ropie naftowej w 2020 roku.

Sektor morski odpowiada za połowę światowego popytu na budowany z ropy naftowej olej opałowy. Przepisy IMO znacząco wpłyną na opłaty oraz dostępność paliw, których mówią. Liczy się, że koszty morskiego transportu towarowego wzrosną, ponieważ sektor morski używa droższych paliw, co będzie traktowało rozległy pomysł na międzynarodową gospodarkę.

Rosnący popyt na alternatywne źródła energii doprowadzi do rozwoju presji cenowej na paliwa, takie jak olej napędowy, jak również na dowód na wartości biletów lotniczych.

Kiedy można inwestować w ropę naftową?
Na wartość ropy można działać na parę rodzajów, które właśnie stopniowo przeanalizujemy.

Futures
Najłatwiej osiągalne dla przedsiębiorców są kontrakty futures na swobodną, słodką surową ropę naftową (CL) za pośrednictwem NYMEX. Informacje na fakt wartości tych układów są widoczne w LYNX w czasie rzeczywistym, jeżeli subskrybujesz US Value Bundle. Te informacje odnośnie kursów wymiany są bezpłatne pod warunkiem, że miesięcznie ponosisz 30 USD kosztów transakcyjnych (albo ekwiwalent w następnej walucie).

Jak tegoż nie zrobisz, zostanie naliczona opłata 10 USD. Naftowe futures mają mnożnik 1000, co oznacza, że jeden kontrakt reprezentuje 1000 baryłek ropy. Każda zmiana punktowa ceny ropy oznacza to wartość 1 000 USD. Przy wielkości ticku 0,01 różnica cenowa wynosi więc 10 USD, przy czym LYNX nalicza opłatę transakcyjną w wysokości 3,50 USD za kontrakt.

Ponieważ fizyczne dostarczenie dla większości inwestorów jest niepożądane, platforma handlowa LYNX TWS automatycznie zamknie pozycję, że miałoby przybyć do produkcji fizycznego dostarczenia.

Opcje i certyfikaty turbo
Opcje i certyfikaty turbo to drugie derywaty pozwalające ci mówić na wahania ceny ropy naftowej. Artykuły też potrafisz właśnie kupować oraz dostarczać za pośrednictwem platformy handlowej LYNX. Tymi materiałami często handluje się przy zastosowaniu dużego efektu dźwigni, dlatego należy zachować ostrożność.

Inwestuj w ropę naftową za pośrednictwem ETF
Inwestor defensywny za pośrednictwem funduszy giełdowych może mówić na wartość ropy naftowej lub cenę akcji spółek, które dokonują w niniejszej dziedzinie.

ETF, które poszukują cenę ropy
United States Oil Fund (USO)
VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN
ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil
ETF inwestujące w imprezy ropy naftowej:

Energy Select Sector SPDR Fund
Vanguard Energy ETF
SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF
Inwestowanie w imprezy ropy naftowej
Oczywiście możesz inwestować dodatkowo w historie spółek naftowych, żeby być aktywnym w dziedziny naftowej. Zatem w zwykły sposób zwiększa ponoszone przez ciebie ryzyko, ale także potencjalne zyski. Kilka przykładów akcji spółek aktywnych w dziedziny naftowej:

China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec)
Royal Dutch Shell (RDSA)
Chevron Corporation (CVX)
Total (FP)
ExxonMobil (XOM)
BP Plc
Czytaj także: Micro futures – Handel na giełdzie amerykańskimi indeksami giełdowymi

Podsumowanie naszej prognozy cen ropy w 2020 roku
Kiedy już sygnalizowaliśmy: zwłaszcza w sukcesu towarów trendy nie zawsze tworzą pod wpływem logicznych impulsów. Niemniej ruchy mogą być mocno szybkie. Obecnie trend jest właściwie spadkowy. Jednak nic takiego jak pewne prognozy na giełdzie nie istnieje.

Jeśli będziemy uważać, że czekania i możliwości, które podnosiły cenę ropy na momencie roku, już są za nami, a sprawa jest dziś coraz bardziej negatywna, cena ropy w następujących miesiącach może znacznie się osłabić

Inwestowanie w ropę naftową za pośrednictwem LYNX
LYNX oferuje morze możliwości handlu na ropie naftowej, zarówno za pośrednictwem kontraktów futures lub prac producentów ropy na domowych giełdach. To zapewnia swym klientom wysoki wolumen ruchu i mały spread.

Niezależnie z tego czy poruszasz się tradingiem, albo istniejesz inwestorem długoterminowym, możesz zaczerpnąć z wielkiej oferty LYNX, ponieważ zapewniamy ci handel akcjami, ETF, futures, opcjami , CFD, lub na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym, korzystając z naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny prac lub ceny ETF na euro? Skorzystaj to z przelicznika walutowego obsługującego ponad 130 walut.

Ponadto regularnie publikujemy dla ciebie interesujące materiały edukacyjne oraz profesjonalne webinary w zasięgu handlu na możliwościach, pracach oraz platformy transakcyjnej.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments